Sürüş, antrenman öncesinde dikkat etmemiz gereken konuları ana başlıklar halinde inceleyelim. Çalıştığım sporcularda dikkat ettiğim konulardan biridir. Antrenman verimliliğine direkt ekti eder ve hedeflere yönelik süreçte sapmalara sebep olur.

 

1. Dolu mideyle, yemek sonrası yola çıkmak. Öğün sonrası vücut kaynaklarının (kan) bir kısmını sindirim için tahsis eder, verimli pedal çeviremezsiniz. Özelikle ritmin yükseğe yöneldiği sürüşlerde mide bulantısı, karın bölgesinde kramplar dolu mide ile çıkmanın en büyük göstergesidir.

 

2. Isınmadan, vücudu sürüşe adapte etmeden sürüşe başlamak. Isınma hem enerjinizi verimli harcamanıza hem de sakatlık gibi istenmeyen durumları önlemeye yardımcı olur. Siz siz olun kendinize min. 10 dk ısınma için tahsis edin.

 

3. Güvenlik ve ihtiyaç halinde kullanılacak ekipmanları yanına almamak. Kask, gözlük, eldiven alyan çakı, iç lastik, pompa ( kişiye,tercihinize göre artabilir ) ekipmanlarını almadan sürüşe çıkmak. Açıklamaya gerek yok sanıyorum. Özelikle güvenlik ekipmanları tartışılmaz.

 

4. Uygun kıyafet seçmemek. Biraz göreceli bir konu ancak 1 saat üzeri sürüş yapıyorsanız mutlaka pedli bir tayt ve iyi havalanan bisiklet forması kullanmalısınız. ( mevsimine göre değişiyor tabii