Paylaştığım antrenmanlar içerisinde belirli şiddetler ( ve bölgeler "Z" ) önerdiğimi göreceksiniz. Antrenmanınıza referans olacak bu bilgiler herkese açık olarak paylaştığım antrenmanlarda belirli seviyede olan sporcular için paylaşılmıştır. Ancak birlikte çalıştığım sporcularda birden fazla veriyi elleçleyerek ( günlük yaşam, programınız, belirli periyotlar ve çalışmalar içerisinde kayıt altına alınmış nabız, güç değerleri ve testler gibi bilgiler ) bu tabloyu kişiye özel olarak ortaya çıkarıyoruz. 

 

Bu şiddetleri belirlerken giriş seviyesinde olan, ayrıca nabız ve güç verisini kayıt altına alamayan sporcularda hissiyat üzerinden çalışmalar öneriyorum. Burada amacımız hissiyatınız ile gerçekleştireceğiniz çalışmalarda doğru tahminleme yaparak antrenman verimliliğinizi üst seviyede tutmak. Tabii özelikle güç çıktısı, nabız, solunum ve hissiyat ile ilişkilendirilerek değerlendirilmesi çok daha doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor ancak her sporcu bu imkanlar ile antrenman yapamıyor.  

 

Orta-İleri seviye ve gelişim programı yapan sporcularda ise nabız, test ( FTP, LTHR ) ve ( var ise ) güç  değerleri,  aynı zamanda geçmiş verilerinizi de hesaba katarak sadece sporcu özelinde çalışma bölgelerini belirliyoruz. Bu sayede hem ölçülebilir antrenman çıktısına sahip oluyorsunuz hem de gelişiminizi kolaylıklar takip edebiliyor ve hedeflerinize yönelik planlamalar yapabiliyoruz. Aynı zamanda IF ve TSS hesaplamaları eşliğinde dönemsel ve uzun vadede makro antrenman planları ile hedeflerinize yönelik en etkin çalışmayı yapabilmek için yol haritamızı sizinle birlikte belirliyoruz.  

 

Aşağıda antrenman içerisinde uyguladığımız şiddetleri gösteren örnek tablomuzu göreceksiniz. Nabız ve güç kaydı yapamıyorsanız bu tablonun yuvarlak içine alınmış kısmını kullanmanızı öneriyorum ( Önermek zorunda kalıyorum :) ) . Basit bir nabız ölçer kullanıyorsanız ( gögüs kemerli önerim ) ise tablonun altında bir nabız bölgesi hesaplama aracı ekledim. Bu alana maksimum ve dinlenik nabzınızı girdiğinizde karvonen formulu ile hesaplanmış değerleri tablodaki garmin kısmına dahil ederek kendi nabız haritanızı çıkarabilir ve antrenmanlarınızı bu şekilde uygulamayabilirsiniz.  Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızı kullanmak serbest ;)