En pahalı kask benim ! Pahalı olması kaskı daha mı güvenli yapıyor ? Bazı kasklar neden ucuz ? Ben peki hangisini almalıyım; güzel duranı mı, ucuzu olanı mı yoksa pahalısını mı ? Sorular sorular… Hazır mısınız cevabını arıyoruz ?

Kask en önemli ekipmanlarımızdan biri. 1996’da geçirdiğim bir kaza sonrası beyin kanaması ile 1 hafta yoğun bakımda kalınca kaskın önemi bende apayrı boyut kazandı.
 

Peki hangisini seçeceğiz, alırken nelere dikkat edeceğiz;
 

Öncelike kaskın boyu kesinlikle size uygun olmalı. Alnınızdan başınızın ölçüsünü mutlaka alın ve kaskınızın buna karşılayacak bedende olmasına dikkat edin.
 

Sürüş yaptığınız branşa uygun bir model almalısınız. ( yol, mtb ise iyi havanlandırmalı, enduro dh ise fullface bir kask uygun).
 

Alacağınız kask mutlaka güvenlik standardına sahip ve onaylanmış olsun. Etiketinde, kutusunda mutlaka bir ya da birkaç sertifikaya sahip olmalı. Örn: ( CPSC, B90A, CE, özelikle cpsc.gov sitesinde tüm sporlar ve kasklara ait sertifikalandırma bilgileri mevcut )
 

Pahalı mı ucuz mu ?Yüksek maliyetler ile satın aldığınız kaskların bazı avantajları var. Hafifler, boyun kaslarınıza uzun sürüşlerde ek ağırlık getirmiyorlar. Başınızı daha iyi havalandırmak için geliştirilmişler. Fakat orta ayardaki kasklarda da bunları bulabiliyoruz. Ben geçmişte yüksek modelleri tercih ediyordum ancak son dönemde daha orta seviyeye yöneldim.
 

Birkaç küçük tüyo ile yazımı sonlandırıyorum.
 

Kaskınız gözlüğünüzü tırmanışlarda çıkarıp takabileceğiniz bir yapıda olursa büyük avantaj. 

 

Ense ve kafa yapınıza göre ayarı yapılabilen bir modele daha kolay alışırsınız.

 

Ayrıca ön tarafından kafanıza girecek uçan sinek, taş vs gibi şeyler için fileli modeller de var.
 

Alırken kafanıza oturmasının yanısıra kayışlarının kulaklarınıza denk gelmiyor olmasıma ve rahatsız etmemesine dikkat edebilirsiniz.