Bisiklette bacak kaslarımı ne kadar geliştirmeliyim ?


Bazen denk geliyorum; Kocaman üst bacak ve baldırlar. Her pedal devrinde bisikleti kırabilecek hissi yaratan büyük büyük kas kütleleri ! Peki buna gerçekten ihtiyacımız var mı ?
 


Kaslarımız bisiklete binerken ne kadar önemli ve geliştirilmeli mi ? Bisiklet sporunda belirli/değişken kuvvetler ile devamlı güç sağlamaya çalışıyoruz. Bu bilgi ışığında vücudumuzun çalışma sistemini öğrenmemiz gerekiyor. Yazıma ( harf limiti olması nedeniyle ) teknik detaylara girmeden sade ve anlaşılır devam etmek istiyorum.
 

Kasların devamlı güç üretmesini sağlamak,  eş zamanlı kasın ihtiyacı olan enerjinin ona ulaştırılması ile gerçekleşir ( en önemlileri oksijen, glikoz ). Bu da kardiyovasküler ( kalp, damar ) sistemimiz ( kan ) vasıtasıyla  gerçekleşiyor. Büyük kas güçlüdür !! Ancak uzun süre aynı gücü devam ettirmek için çok enerji ister, aynı zamanda yük altında daha fazla laktik asit üretir.
 

Kanınızın vucutta dolaşımı ( nabzınızın artışı ile ) ne kadar artarsa artsın kocaman kasları enerjiye doyurmak zordur. Bu nedenle kaslarımızı sürekli olarak büyük yükler altında değil, aralarda büyük yükler ile güçlendirmeliyiz. Hacimli olmaları harika görünüyor ancak arka planda bazı zorluklar ortaya çıkarabileceği ihtimalini düşünmek gerekli.
 

Aynı zamanda büyük kas ağırdır, bisiklette ( özelikle tırmanırken ) ekstra ağırlığın dezavantaj olduğu unutulmamalı.