Bisiklete binerken maske takılmalı mı ? Bisikletçi corona ( korona, covid19 ) virüsünden nasıl korunur ? Bisiklet sürerken virüs için hangi önlemler alınmalı ? 

 

Yarışan, toplu sürüş yapan, şehir içinde bisiklet kullananlara özel; Basitten karmaşığa sıralıyorum !
.
.
1. Bisikletini temiz tut. Dışarıda, binada, herkesin dokunabileceği bir yerde duruyorsa, binmeden önce elcik, vites kolu vb, (el temas edecek) yerleri mutlaka temizle.
.
.
2. Sürüş esnasında/aralarda bisikletine, suluğuna, kaskına, sana dokunulmasına müsaade etme! Gün aşırı gördüğün birini; tanıyorum, her gün bisiklet sürüyoruz ne olur ki dediğin anda büyük risk altındasın unutma.
.
.
3. Yanında mutlaka yedek maske (ayrı bir poşetin içinde, diğeri yırtılır düşer ne olur ne olmaz) ve dezenfektan olsun. Dezenfektanı parfüm gibi püsküren modellerden tercih et. Bisiklet üzerine, kaskına hatta gözlük sapına kadar uygulayabilirsin.
.
.
4. Halsizliğin, kırgınlığın varsa, bağışıklık sistemin zayıfsa ( uçuk, burun akıntısı, üşüme ), sıkı diyetteysen LÜTFEN SÜRÜŞ YAPMA, kalabalık ortama girme !! Kendine zaman tanı, iyi hissettiğin anı bekle, beslenmene dikkat ederek immün sistemini kuvvetlendir. (Örn. C vitamini, kaliteli uyku, doğru beslenme! )
.
.
5. Son dönemde yarış organizasyonları güvenlik önlemleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Yarış sonrası bağışıklığın düşer, yarış esnasını da hesaba katarak eve döndüğünde hemen insan içine karışma. En azından 5 ile 7 gün kendini izole et.
.
.
6. Yaşadığın evde yaşlı ebeveyn, kronik hastalığı olan birey varsa, kalabalık sürüş, yarış vs gibi ortamlara girmemelisin. Bencillik yapma, sen hasta olursan hafif geçebilir fakat yakınların için zorlu, hayati boyutta riskli olabilir.
.
.
7. Kalabalık sürüşlerde eldiven kullanımı biraz riskli. Hem çok nem barındırıyor hem de havadaki bir çok maddeyi üzerinde tutabiliyor. Eldivensiz çıplak hissedenler olduğu için