Fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayacak uygulama basitçe, aldığınız ve harcadığınız kalori arasında yaratacağınız açık ile tanımlanır. Küçük bir formül ile bir gün içerisinde ne kadar kalori harcadığınızı BURADAN hesaplayabilirsiniz. Harcadığınız enerjinin üzerinde kalori alımı gerçekleştirirseniz bir süre sonra kilo almanız kaçınılmaz olur. 
 
Aynı zamanda vücuttaki hormon dengesi de kilo alıp vermede büyük rol oynar. Özelikle insülin ve troid hormonlarındaki miktar ve fonksiyon değişiklikleri kilo kaybını önleme ve kilo alımına yönelmeye direkt etki yapar. 
 
İlk paragrafta bahsettiğim kalori açığını oluşturmak her zaman kolay olamıyor. Bu nedenle vücudun enerji harcamasına yönelik egzersizler yapmamız gerekiyor. Enerji harcamasının yüksek miktarda gerçekleştiği egzersizler; kalbin kısmen yüksek ritimler ile belirli periyotta çalışma ile gerçekleşebiliyor. Bu nedenle bisiklet yüksek kalori harcayacağınız ve bunu yorulmadan yapabileceğiniz eşsiz bir seçenek olarak hayatımızda. 
 
Uzatmıyorum, kısa başlıklar ile bisiklette hangi egzersizlerin yüksek kalori harcamasına ve yağ yakımına faydalı olacağını anlatacağım. 
 
Bisikletiniz ile yapacağınız çoğu biniş ekstra kalori harcaması için diyet programınıza destek olur. Ancak vücudun daha verimli yağ yakabileceği bazı aralıklar var o da aşağı yukarı bisiklet üzerinide terlemeye başladığınız ve terlemeyi sürdürdüğünüz seviyelerdedir. 
 
Sürüşlerinizin en az 45 dk olmasına dikkat edin. Sinir sisteminiz enerji harcamasını kısa bir süre mevcut kaynaklarından kullanır ancak sürenin uzaması ile devamının geleceği öngörüsü ile yağlardan enerji üretmeye yönelik bir tepki verir. Temponuzu artırmazsanız ve sürüş sürenizi uzatırsanız, büyük verim alırsınız. 
 
Bisiklette vücudun alt bölümünün ( bacak ve kalça ) çalıştığını ve sadece bu bölgede incelme olacağını söyleyenlere inanmayın. Bisiklet üzerinde neredeyse tüm bölgeleriniz dinamik olarak çalışır. ( çünkü dengede durmak zorundasınız ) ve bir gerçek daha var ki kalbiniz tarafından pompalanan kan tüm vücudu dolaşır, aynı zamanda yakıt için kullanılacak yağ da sadece kalça ve bacaklarınızdan elde edilmez. 
 
Bir yanlıştan bahsetmem gerek. Kilo verme programında aldığınız yağ oranını çok düşürmeyin. Azaltılan yağ oranı sindirim sorunlarını yanında getirebilir. Çok yağ alımı ise karbonhidratların yakımına engel oluşturarak kilo vermek programınıza olumsuz etki eder. 
 
Sürüş esnasında yaptığınız yüksek ritimlerde ( şiddetlerde yani nefes nefes kaldığınız ) vücudunuz enerji kaynaklarını yağlardan alarak daha hızlı tedarik sağlayabilmek için kas içi ve mevcut glikojen depolarına yönelir. Bu nedenle yüksek ritimli uzun sürüşlerden kaçının. Fakat bir gerçek var ki sürüşün son bölümünde ( soğuma öncesi ) yapılacak küçük bir yüklenme sürüş sonrası normale dönüşünüzü uzatacağı için kalori harcamanızı artıracaktır. 
 
Sürüşlerinizi bir anda yüksek sürelere çıkarmayın. Sonuça hızlı ulaşmak için motive olduğunuzu zannedersiniz ancak kısa sürede motivasyonunuzu kaybedebilir ve vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle lütfen yumuşak girişler ile kendi programınızı uygulamaya çalışın. 
 
Bu konuda profesyonel yardım almak istiyorum derseniz, iletilşim sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsin.