En çok aldığım sorulardan biri; dağ bisikleti alırken nelere dikkat etmeliyim?


Bisiklet alırken bütçe son yıllardaki en önemli etken. Bütçemizi ayarladık, artık seçim zamanı;


Ön süspansiyonu kilitli bir model tercih etmeniz büyük avantaj. Yokuş ve ayakta binişlerde kilitlenmeyen modeller pedala uyguladığınız kuvvete ortak olurlar. Bu da daha fazla güç sarf etmenize sebep olur. Suntour, rockshox, fox gibi markaları tercih edebilirsiniz. Hem esnemezler, hem de uzun ömürlüler. Aynı zamanda bu markaların yüksek maliyetli versiyonlarında birden fazla ayar ve hafiflik gibi ek avantajlar geliyor. ( bahsettiğim bu avantajlar sizin için ne kadar önemli değerlendirin ) 


Frenlerin disk olması daha az güç uygulayarak etkili fren uygulamanıza imkân verir. Ancak her disk fren bu şekilde değil; telli, mekanik olanlar sıvılı modellere kıyasla zayıf olabiliyorlar. giriş sınıfı bir bisiklette mekanik disk fren mi v fren mi derseniz ben v freni seçerim. mekanik diskler uygulanan güç / fren etkisinde vfrene kıyas ile zayıf kalabiliyor. ( ancak çamur ve yağışta kullanma niyetiniz var ise disk frenin büyük avantaji var. )

Bisiklette özellikle bir marka öneremiyorum, ancak yerli üreticilere ait modelleri tercih edebilirsiniz: sebebi ise ithal ürünlere kıyasla daha uygun maliyetler ile farklı modeller sunabiliyorlar.


Ekipman olarak ise shimano ve sram yedek parça bulmak açısından büyük avantaja sahip.


Kadronuz size uygun olmalı, ucuz buldum derken çok küçük ya da büyük kadro boyları tercih etmeyin.


Vites konusunda oldukça çok seçenek var. Unutmayın çok vites verimli olacak diye bir kural yok. 


Jant konusuna eskiden takılmazdım. Ancak ebatlar büyüdükçe jantın önemi de ortaya çıktı. Giriş/orta halli modeller bakıyorsanız ( boyunuz çok uzun değilse, hafifliği ve esnemesinin az olması sebebiyle ) 27,5 janta yönelmenizi öneririm.


Bir önemli detay daha verip bitireceğim, alacağınız modelin aynakolu önemli bir parça. Sram, shimano vb. ( seri dışı dâhi olabilir ) gibi markaları tercih ederseniz pedaldan tekere aktarılan güçün eş zamanlı ve daha az kayıpla iletilmesine destek olursunuz.


Yeni bisikletiniz şimdiden hayırlı olsun..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.