Gran fondo yarışacak, yarışma planı yapanlara tavsiyeler;

Sporcularımın akıllarında kalmasını istediğim basit fakat önemli başlıklar. Aslına bakarsanız  daha detaylı,  teknik anlamda değerlendirmeyi sporcu özelinde karşılıklı gerçekleştiriyoruz. Şuan için amacımız en iyi sonuca, güvenle ve sağlıklı şekilde ulaşmak.   


Bisiklet ayarları  

Bisikletin sürüş dinamiğini bozacak detayları incele; jant balansların düzgün olsun. Vites geçişlerinde tırtır, bırbır olmasın, düzelt. Bunlara kafa yoracak zaman, yarış öncesi hazırlık dönemi unutma.

 

Lastikler 

Lastiklerin eski olmasın; kaymanı, patlamasını istemeyiz. Zemine göre basınçları mutlaka artır ya da azalt .( yarış öncesi test sürüşü yap, yarışta bambaşka bir senaryo ortaya çıkmasın!) Konfor arama! Bize ivmelenme, yüksek ortama hız gerekiyor.

 

Giyim

Forman, yeleğin rüzgârda dalgalanmasın, üzerine yapışsın. Son anda aldığın giyim malzemesini kullanmamaya gayret et, özelikle tayt!

 

Yarış öncesi sürüş tekniğini geliştir

Grup içerisinde sürüş egzersizleri yap, öndekinin arka jantına yakın giderken (dirft, deryar ne diyorsan) rahat hissetmelisin.

 

Yarış Haftasına dikkat 

Yarış haftası susuz kalma. Starta 1saat kala 200-300 ml suyu yarış başlamadan aşamalı tüket (forma cebine bir 500ml plastik şişe süper olur) hatta içine 1, 1.5 yemek kaşığı bal ve çay kaşığı ucuyla karbonat ekleyebilirsin hem hafif olur hem de dolaşımdaki enerjini balansını sağlar.

 

Fazla ağırlıktan kurtul

Ekstra ağırlık olacak ekipman, cüzdan, telefon vs. start önce hepsinden kurtul. Mümkün olduğunda hafif olmalısın.
 

Heyecan yapma 


Startta iyi ısınamayacaksın bu nedenle mümkün olduğunca ilk birkaç dk yüklenmemeye çalış. Bundan kastım, en başa geçip performans gösterisi yapma! Heyecanla olabilir ama gereksiz.

 

Doğru pozisyon al 

İlk kmler önemli; doğru pozisyon al, yolu, virajları takip et, rakipleri incele, riskleri azalt, ( örn: viraj giriş doğru pozisyon için hazırlanırsın, çıkısında tempo artar hazırlanırsın. Birlikte gittiğin rakibin sallanıyor mu, ani pedal kesiyor ya da fren mi yapıyor, uzak durur, hemen başkasını gözüne kestirirsin)
 

Yarışta su ve beslenmeyi unutma

Yarış psikolojisiyle sıvı alımını unutabilirsin! ilk 30dk sonu mutlaka ufak ufak yudumlamaya başla. Susuzluk hissettiğin anda sıvı eksiğini tolere edecek bölümü geçmiş olursun  Enerji jeli ya da ufak atıştırmalık (muz, kuru meyve)! ilk 40dk'dan başlayacak şekilde ufak ufak beslenmeye başlamalısın. 
 

Merak ettikleriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz..