İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık

Öncelikle belirtmeliyim " Nasıl başarırım ?" bir spor kulübü değildir. Bu oluşumu kurmamdaki ana amaç ülkemizde bisiklet sporunun gelişimine katkı sağlamak olarak tanımlanabilir.

Bu sayede güvenli sürüş yapan, doğru antrenman uygulayan ve sürüşün her anında bilinçli hareket eden bireyler yetiştirebileceğimize inanıyorum.  


İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık olarak,

  • İstanbul Bisiklet Antrenörü
  • İstanbul Bisiklet Eğitmeni
  • İstanbul Gran Fondo Antrenmanları
  • İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık
  • İstanbul Bisiklet Güvenli Sürüş Hakkında Bilgi 

 

 

İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık Nasıl Başarırım ?

Türkiye Bisiklet Federasyonu’na kayıtlı 3. Kademe Bisiklet Antrenörü Salih Manavoğlu tarafından 2019 yılında kurulmuştur. Sporcuların, bisiklette kendini geliştirmek isteyen bireylerin ( yaşam koşulları, diyeti, spor geçmişi, fiziksel özelikleri, sağlık-sakatlık durumu gibi birçok unsuru da ayrıntılı şekilde değerlendiren ) çalışmalar ile hedef ve amacına ulaşmasını destekleyecek ( gerçeklikten uzaklaşmayacak şekilde ) gelişim planları  kurguluyor. 

Günümüz koşullarında bisiklet sporunun birden çok bilim dalını bünyesinde barındıran bir branş olduğunu biliyoruz.  Bu nedenle gelişim amacıyla yapılan çalışmaların bilimsel kabul görmüş teknikler, analizler çerçevesinde uygulamayabilmek için tüm enerjimizi kullanıyoruz.

 

 

Bisiklet Yarışlarına Hazırlık Denildiğinde Akla Gelen İstanbul - Nasıl Başarırım ?

İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık - Nasıl Başarırım

 

Bisiklet yarışlarına hazırlık amaçlı antrenman programları çeşitli güç ve nabız aralıklarında çalışmalar sunmaktadır. Bu çalışmalar düz yol, yokuş ve daha bir çok alanda uygulanarak bisikletçinin performansını ve koordinasyonunu arttırmasına yardımcı olur. Orta, ileri, profesyonel seviyedeki bisiklet sporcularına antrenman programları, testler ( FTP, Laktat Eşik “Lactate Threshold” LTHR tespiti, , LIP ), beslenme, dinlenme, teknik ve hatta salon ( denge, koordinasyon ve güç amacıyla GYM ) çalışmaları da içermekte, bu sayede sporcunun yarış esnasında tüm şartlara uyumluluğunu ve mücadele etmesini sağlamak amaçlanır.

 

Ülkemizde bisiklet yarışları Türkiye Bisiklet Federasyonu denetiminde organize edilir. Son yıllarda özel organizasyonlar kapsamında Gran fondo, Grand prix gibi yol yarışlarında ve dağ bisikleti yarışlarında büyük artış yaşanmaktadır. Granfondo yarışlarına katılmak isteyen sporcular Türkiye'nin birçok ilinden İzmir ( Çeşme Gran Fondo ), Antalya ( Akra Gran Fondo , İstanbul ( istanbul Park Gran fondo, Marmara Gran fondo ) , Muğla ( Salcano Marmaris Gran fondo ), Bursa Ankara gibi büyük şehirlere seyahat ederek bu yarışlara katılıyor.

 

Gran fondo yarışlarına hazırlık yapmak amacıyla aylar öncesinden antrenmanlara başlayan sporcular genel olarak kısa ve uzun parkurlar seçimi yaparak bu organizasyonlara katılıyor. Gran fondo yarışında parkur seçimi ( gran fondo yarışında hangi parkuru seçmeliyim )önemli bir konudur. Yapılan antrenman süreleri, şiddetleri bu konuda belirleyici rol oynar. Yeterli çalışma gerçekleştirmeyen bir sporcu uzun parkuru seçer ise oldukça zorlayıcı ve vücudunun yıpratıcı bir durum ile karşılaşabilir. Bisiklet yarışlarına hazırlık, sporcu ve yarış programı dahilinde tüm detaylar ile ele alınıp planlanması gereken bir konudur.

 

Yol bisikleti yarışlarında dikkat edilmesi gereken detaylar; hava durumu, yarış parkur profili, zemin, irtifa, katılımcı sayısı, rakiplerin durumu, ekipman (bisikletin durumu, giyim ), sporcunun antrenman geçmişi ve yarış günü dahil hissiyatı, teknik ve taktik gibi bir çok ana başlık halinde değerlendirilebilir.

 

Dağ bisikleti ve alt branşlarında ( enduro, downhill ) yarışlarına hazırlık yapmak isteyen sporcular ise sürüş tekniği açısından kendilerini geliştirmesi gerekir. Arazide daha akıcı sürüş yapabilen sporcu daha az enerji harcayacağı için her zaman avantajlıdır. Bisiklet sürüş teknikleri tüm kategorilerde farklılıklar içermektedir.

 

Bisiklet tekniğinizi geliştirmek için birçok makale ve post paylaşımı Nasıl Başarırım tarafından sizlere sunulmaya çalışılıyor. Bisiklet seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorular Nasıl Başarırım sayfasında detaylıca anlatılmıştır. Pedal çevirirken yüksek kadans, bisikletimin ayarlarını nasıl yaparım, hangi lastiği seçmeliyim, sele borumun yüksekliği ne olmalı gibi sorular da sitemizde ayrıntıları ile anlatılmıştır. 

 

Bisiklet antrenörü bisikletçiyi / sporcuyu tüm detayları ile ele alır. Bisiklet antrenmanında güncel bilimsel metotları kullanmak performans analizi ve gelişim hızı ve takip edilmesinde büyük fayda sağlar. Bu sayede sporcu emeğinin karşılığını verimli şekilde alarak çalışmalarını motivasyon kaybetmeden sürdürebilir.

 

* Bisiklete binmeyi ( bisiklet sürmeyi ) öğrenmek istiyorum.

Bisiklet sürmek, eğitici tarafından doğru adımların takip edilip uygulanmasıyla kolaylıkla öğrenilebilir. Çocuklara bisiklete binmeyi öğretmek için güvenli alanlar tercih edilmelidir.

 

* Bisikletim ile kilo vermek istiyorum.

Bisiklet ile kilo vermek / zayıflamak, uygulanacak düzenli bir programla zor değildir. Beslenme tarafına dikkat edildiği takdirde hızlı sonuç alınır. Bisiklet kaç kalori harcatır sorusunun yanıtı kullanıcının sürüş esnasında gösterdiği eforla orantılıdır. Ancak bisiklet ile yağ yakma amacınız var ise uzun süreli yüksek eforlu sürüşlerden uzak durmanız gerekir.


İstanbul Bisiklet Yarışlarına Hazırlık İletişim

İstanbul bölgesinde Bisiklet Yarışlarına Hazırlık için merak ettiğiniz konular hakkında web sitemizdeki menülerden bilgi edinebilir, danışmak istediğiniz konularda iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. 

 

Anahtar kelimeler:

Granfondo, Gran Fondo Hazırlık, Bisiklet Yarışı, Bisiklet Yarışlarına Hazırlık, Yol Bisikleti Yarışı, Dağ Bisikleti Yarışı, Bisiklet Antrenmanı, Bisiklet İdmanı, Dağ Bisikleti, Yol Bisikleti, Bisiklet Sporcusu, Bisiklet Kulubü, Bisikletle Performans Artışı, Yokuş Antrenmanı, Sprint Antrenmanı, Endurance antrenmanı, dayanıklılık antrenmanı, bisiklet tekniğinin gelişimi