Şehir ve katlanır bisiklet alırken dikkat edeceğimiz birkaç nokta var. Öncelikle bu iki tarzın tercih yaparken dikkat edeceğimiz ortak noktalarından bahsedelim. Vites sistemindeki tüm parçaların ( dişli, aynakol, vites makineleri ) shimano, sram gibi güveneceğimiz bir markadan olmasını tercih edebiliriz. Bazı üreticiler özelikle aynakol gibi parçaları düşük maliyetli olması sebebi ile farklı markalardan kullanmaya yönelebiliyorlar. 

 

ikincisi bisikletimizi nerede kullanacağız. Yokuşlu, inişli çıkışlı bir bölgede yaşıyorsak alacağımız bisikletin dişli aynakol kombinasyonunun ( vites sayısından bahsetmiyorum !) tırmanırken uygun kadansta ( pedal çevirme sayısı / dakika ) pedal çevirmemize imkan sağlayacak durumda olması önemli. 

 

Şehir bisikleti alırken; 

Eğer yaşadığınız bölge, sürmeyi planladığınız parkurların zemini kötü ise ön tarafında bir amortisör tercih edebilirsiniz. Ancak ! çoğu giriş sınıfı amortisör kısa süre içinde sertleşebilir ve fonksiyonunu kaybedebilir. bu nedenle iyi bir amortisöre sahip bisiklet almak önemli. ( tabii bu da bütçeyi biraz zorlayabilir )  

 

Şehir bisikletinde frenler genel olarak vfren olarak sunuluyor. son dönemde disk frenlerin bu tip bisikletlerde kullandığını da görüyoruz. disk frenler çok gösterişliler, sıvı ile çalışan modelleri oldukça kuvvetli fren gücü ortaya çıkarabiliyor ancak mekanik olan ( fren teli ile balataya hareket veren ) sistemler sıvılılara kıyas ile biraz daha güçsüzler. bu detay da aklınızın bir köşesinde kalmalı.

 

Genel olarak kadro boyları büyük oluyor, adaptasyon konusunda kullanıcı sorun yaşamıyor.  ancak size dar gelen ya da yüsek ve uzun bir üst kadro boyuna sahip bisikleti ( boyunuz uzun değil ise 180 ve üzeri ) çok tercih etmeyin. sebebi ise  uzun kadrolar düz yolda konforludur ancak şehir içinde viraj dönerken, sağa sola manevra yaparken ağır kalırlar. 

 

Marka konusunda gelince yerli üreticiler son dönemde şehir bisikletlerinde birden fazla model sunmaya başladılar. hem üretmi maliyeti avantajı hem de ülkemizde bu sektörü desteklemek için yerli üreticileri seçmenizi öneririm. 

 

Katlanır bisiklet alırken; 

Bunun için youtube'da bir videom var. buradan izleyebilirsiniz.