Sıcaklar en büyük dertlerimizden. Sıvı kaybın çok olur, vücut ısın yükseldiği ve düşüremediğin için performansın olumsuz etkilenir. Bunu önlemek için neler yapmalısın?

 
1. Sıvı tüketimini artırmalısın. Mümkünse maden suyu gibi içecekleri sürüş esnasında temin et. Hatta yaz günlerinde sürüş yapıyorsan; önce ve sonra birer şişe içmeyi unutma.
 

2. Antrenman öncesi mutlaka (30 - 60 dk ) 300 - 400 ml sıvı alımı yap. 
 

3. Kendini serinletmen gerektiğini unutma, forma fermuarını aç. Daha ince kumaş ile üretilen, havalanması iyi olan modeller tercih et.
 

4. Sürüş / antrenman sonrası susamayı bekleme, arada sıvı alımı yap. Sürüşte kaybettiğini geri alman öyle bir litreyi kafaya dikip bitirince olmaz, aklının bir köşesinde dursun.
 

5. Vücut ısını düşürmek için özelikle kafa, ense ve sırtını soğutacak uygulamalar çok iyi gelir. En kolayı kafadan ya da enseden su dökmektir. (Göğsüne, karnına tırmanmıyorsan su dökme, anlamazsın 40 derece sıcakta rüzgâr sebebiyle üşürsün)
 

6. Özelikle sıcakta susuz kalma, iyiyim derken birdenbire duvara çarpma hissi yaşayabilirsin. Ayrıca bir sonraki antrenmanına olumsuz yansır.
 

Sürüş yaptığın arkadaşın var ise, bu postu onunla mutlaka paylaş ya da yoruma etiketle. Konu çok önemli ve kaliteli sürüş yapmak herkesin hakkı.