Sonbahar ile bir çok şeyin değiştiğine şahit oluruz. Mevsim geçişlerinin doğa üzerindeki etkileri insana da ddirekt etki ediyor. Dış mekanda yapılan spor branşları için de ilkbahar ve sonbahar dönemleri oldukça önemli.

Peki bisikletçi sonbahar'da nelere dikkat etmeli ?


1.Yağış ve rüzgâra dikkat. Hava durumunu sıkı takip etmenin tam zamanı. (Mevsim geçişlerinde yağmur, soğuk ile hızlı temastan kaçınırım. Vücuduma bu sürece adapte olması için süre tanırım.. )


2.  Sürüş esnasında doğru giyinmek en önemli konulardan biri. Ne kalın ne ince; rüzgarın yaratacağı ısı kaybını engel olacak malzemeleri ( özellike kafa, göğüs ve karın bölgemiz için ) kullanmaya başlıyoruz. Yelek,  shoft shell çeketler, buff, içlik.
 

3. Gece gündüz sıcaklık farkları artıyor. Hastalığa açık hale geliyoruz. Bu nedenle C, B vitamin ve mineral alımına özen göstermek büyük fayda sağlar.  ( Biber, maydanoz, marul, limon, kivi, ananas, yumurta, süt ürünleri, tam tahıllı ekmek, kuruyemişler ara ara öğünlere dahil edilebilir ) Et, balık falan sayacağım ama iyice karışacak ! Onu diyetisyenimize detaylıca danışabiliriz.
 

4. Bu dönemde ruhsal anlamda da etkileniyoruz. Melankolik taraf baskınlaşıyor. Ne de olsa hüzün mevsimi