Bisiklet kullanırken yaptığımız 7 hata;
 

1. Yanlış ayarlanmış bir sele.(Sele yüksekliği ve pozisyonu ile ilgili paylaşımım burada) Hem verimli pedal çevirmenizi sağlarsınız hem de konforlu yol alırsınız.
 

2. Gidon pozisyonu ve tutarken yapılan hatalar; Vücudunuzun esnekliği gidon pozisyonunda büyük rol oynuyor. Esnek bir vücuda sahip değilseniz daha dik pozisyonda (yüksek gidon) tercih etmelisiniz. Kendinizi kontrol edin dizlerinizi kırmadan avuç içleriniz yere değiyorsa esneksiniz. Parmak uçlarınız yere değemiyorsa esnek olduğunuzu söyleyemem. Ayrıca karın bölgesi yağlarınız da sürüş pozisyonuna büyük etki yapar. Bunlara dikkat edin (ayrıca göbekten kurtulmaya çalışın)
 

3. Doğru kadans çevirmemek; pedal devrinizi ağır tutmamaya gayret edin. Büyük yükler altında uzun süreler devam edemezsiniz. Bu nedenle pedal çevirme devriniz dakikada 70’in altına mümkün olduğunca düşmesin.
 

4.Uygun olmayan ekipman; kaskınız, taytınızın bedeni size uygun olmalı. Rahatsızlık yaşamamak adına alırken, seçerken dikkat edin (kısa süre içinde giyim ile ilgili paylaşımların olacak).
 

5. Sele üzerinde uzun süreler sabit kalmak. Arada pozisyonunuzu değiştirin, ayağa kalkın. Boyun, bilekler ve belinizi arada esnetmenizin büyük faydası var.
 

6. Dolu mide ile sürüş yapmamaya çalışın. Aynı zamanda açsanız yolda mutlaka atıştırmalık bir şeyleriniz olsun.
 

7. Son; Bakımsız bir bisiklet! Güvenmek zorunda olduğunuz yegâne ekipmanınız. Bakımsız bir bisiklet ile yolda ek güç harcamak zorunda kalırsınız. (bu konu uzun ufak başlıklarla gelecekte değerlendirebiliriz).
 

Doğru bisiklet, kadro seçimi, lastik çeşitleri, basınçları gibi konulara girmedim, önceki postlarda uzun uzun değinmiştik. Gelecekte de uzun uzun irdelemeye devam edeceğiz!